Atnaujinome projektą! Žiūrėti seminarus ir konsultuotis galite naujame projekte.
psichologė Tauragė, kaip jau minėta, formuoja žmogaus vidinį pasaulį. Kaip žmogaus vidinis pasaulis dalyvauja išorės gyvenime, jo aplinkoje? Kaip jis prisitaiko prie jos? Žmogus keičiasi visą gyvenimą. Keičiasi jo kūnas ir fizinis savybės, turtėja jo emocinė patirtis ir emocinis reagavimas, plečiasi pažinimas, pažintinės galimybės, orientacija pasaulyje ir savyje. Keičiasi bręstančio žmogaus vertybės, savęs suvokimas, santykiai. Priklausomai nuo amžiaus kyla skirtingi poreikiai, kitaip suprantama gyvenimo prasmė ir psichologė Tauragė.
Psichologas D. Stern (1991) nurodo, jog pagrindinis psichologė Tauragė vaidmuo susijęs su tinkamu jutimų skatinimu. Vėliau, lavėjant emociniam pasauliui, motinos vaidmuo keičiasi. Ji tampa pagrindine vaiko emocinio gyvenimo partnere, o kartu ir jo afektinių reakcijų derintoją. Kokie pakitimai vyksta paauglystėje, jaunuolio, suaugusio žmogaus gyvenime? Šią dinamiką tyrė psichologai E. Erikson, J. Piaget psichologė Tauragė. Jie nurodo, kad žmogaus sąveika su aplinka yra ne mažiau svarbi nei ankstyvieji santykiai su tėvais (žr. 3 sk. 3.2,3.3 skaitinius).
G. Jung rašo, kad žmogaus gyvenimą galima skirti į dvi pagrindines dalys, kurios skiriasi ir gyvenimo kokybe, ir orientacijomis, ir vertybėmis, ir supratimu. Pirmos jos gyvenimo pusės uždaviniai susiję su atsiskyrimu nuo motinos ir stipraus savarankiško Ego formavimusi. Tai suaugusio psichologė Tauragė tapatumo jausmo atsiradimas, tai profesijos pasirinkimas ir kompetencijos įgijimas, stabilių santykių ir šeimos sukūrimas. Šiuo gyvenimo tarpsniu svarbu būti pripažintam, turėti savo vietą pasaulyje ir tam tikrą gyvenimo tęstinumo jausmą, reikšmingą asmenybės pusiausvyros pradą. Yra kažkas, kas stabilu, kas buvo vakar, šiandien ir rytoj. Pagrindinė Šio amžiaus tarpsnio užduotis - stipraus Ego susiformavimas. Stiprus Ego reiškia geras pasaulio, savo aplinkos pažinimo galimybes, puikų gebėjimą integruoti emocinį patyrimą ir imtis atsakomybės, ieškant egzistencinių sprendimų.
Antroje gyvenimo pusėje psichologė Tauragė interesai ir vertybės keičiasi. Išorinis pasaulis ir išoriniai santykiai užleidžia vietą vidiniams psichiniams procesams. Asmuo vis daugiau laiko ir energijos skiria vidaus pasauliui ir dvasinėms vertybėms. Šiuo metu mirtis iškyla kaip realybė, svarbus tampa gyvenimo prasmės klausimas, į kurį neįmanoma atsakyti, orientuojantis vien į išorinio gyvenimo kriterijus. Amžiaus vidurys - tai toks laikas, kai asmuo tarsi viską gyvenime yra pasiekęs. Dažnai būna įsitvirtinęs materialiai ir socialiai, turi šeimą ir deramą padėtį visuomenėje, tačiau neretai, nepaisant visos šios išorinės sėkmės, tam tikru metu pradeda jausti tuštumą ir beprasmybę (Gudaitė, 1997).
Psichologė
Joks psichologas negali pasakyti žmogui, kaip šiam reikia gyventi, tačiau yra daugybė priežasčių, dėl kurių verta apsilankyti pas jį.
Turėdama daugiau nei 10 metų psichologo darbo stažą ir dirbdama mėgstamą darbą, šiandien sakau, kad džiaugiuosi, jog pasukau būtent šia kryptimi ir per savo profesinį kelią teko sutikti daugybę nuostabių žmonių, kurių dėka sukaupiau patirties. Nuolatinis noras geriau pažinti žmogaus galimybes ir jo psichikos ypatumus mane vertė ieškoti vis rimtesnių atvejų, kurie leistų teoriją kruopščiai patikrinti praktikoje ir realiai įsigilinti į kiekvieną sudėtingesnę situaciją. Nuo 2009 m. esu Lietuvos Psichologų sąjungos narė, nuolat keliu savo kvalifikaciją ne tik respublikinėse, bet ir tarptautinėse konferencijose. Taip pat yra ir pačiai tekę skaityti pranešimus respublikinėse konferencijose, psichologiniai straipsniai publikuoti spaudoje.
padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl nesugebėjimo išlaikyti dėmesį; impulsyvumo, išsiblaškymo, užmaršumo, hiperaktyvumo ar emocijų protrūkių ir pan.
padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl mąstymo, jautimo ar elgesio pasikartojimo, kuris skiriasi nuo kultūroje priimtų normų ir yra susijęs su asmeninio ir socialinio funkcionavimo sunkumais (pav. narcisizmas, antisocialumas, ekscentriškumas, ribinis asmenybės sutrikimas) ir pan.
padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl atsirandančių iššūkių; socialinio - emocinio, komunikacijos ir elgesio įgūdžių lavinimo.
padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl bent kelias savaites jaučiamos liūdnos ir dirglios nuotaikos bei energijos ir motyvacijos stokos; interesų susiaurėjimo ar patinkančios veiklos nebedžiuginimo; negalėjimo susikaupti bei priimti sprendimus; nemigos ar didelio poreikio miegoti; greitų kūno svorio pokyčių ir pan.
supažindina su naudojamomis gydymo technikomis ir padeda įveikti baimę, nerimą, paniką susijusią su konkrečiomis fobijomis (pav. aukščio ar viešo kalbėjimo baimė, klaustrofobija ir kt.) ir pan.
konsultuoja asmeninio ir profesinio augimo srityje, asmeninio gyvenimo ir karjeros suderinamumo klausimais; padeda išsiaiškinti tikslus, vertybes, asmenines savybes, stiprybes, gebėjimus ir pan.
konsultuoja dėl atsirandančių pokyčių nuotaikoje, emocijose, santykiuose, karjeroje, kurie atsiranda sužinojus diagnozę ar sergant; gyvenimo būdo ir medikamentų/ procedūrų naudojimo suderinimas; kurie atsiranda sužinojus diagnozę ir pan.
konsultuoja dėl prevencinių ir įveikimo strategijų/ technikų kūrimo, siekiant stabilizuoti ekstremalius svyravimus tarp pakilios (manija/ hipomanija) ir irzlios (depresija) nuotaikos ir pan.
padeda ieškoti būdų, kaip pagerinti miego įpročius, išmokstant atsipalaidavimo, stresorių valdymo, nerimos mažinimo metodų; padeda sukurti sveiką miego higieną ir pan.
konsultuoja dėl: per didelio nerimo, nervingumo ar streso; jaučiamo diskomforto socialinėje aplinkoje (socialinis nerimas) ar staigių ir stiprių panikos atakų (panikos sutrikimas) ir pan.
konsultuoja netekties ir gedėjimo klausimais ir padeda emociškai pasiruošti numatytai/ įvykusiai artimojo netekčiai.
padeda susidoroti su emocijomis, jausmais atsirandančiais dėl vaisingumo problemų.
padeda sumažinti nepageidaujamas, įkyrias mintis, vaizdinius ar impulsus, palaipsniu ugdant komfortą ir pasitikėjimą savimi, susiduriant su sunkiomis baimėmis, mintimis ir emocijomis.
konsultuoja dėl įvykusių pavojingų ar bauginančių įvykių (nelaimingi atsitikimai; fizinis, emocinis, seksualinis smurtas; patyčios; stichinės nelaimės ir kt.), ir pasireiškiančių sutrikimo požymių; padeda atsitraukti nuo minčių apie traumavusį įvykį bei įveikti pasireiškiančius sutrikimo požymius ir pan.
konsultuoja dėl alkoholio, narkotikų bei kitų priklausomybių poveikio fizinei ir emocinei sveikatai; padeda sumažinti nepageidaujamą elgesį (pav. lošimas, apsipirkimas ir kt.) bei su priklausomybių nutraukimo keliamais iššūkiais (pav. emocinis diskomfortas, psichologinė ar fizinė kančia ir kt.) ir pan.
konsultuoja dėl pasireiškiančio staigaus pykčio ir pasipiktinimo protrūkių asmeniniame ir darbo aplinkoje; padeda ugdyti pykčio valdymą ir pan.
konsultuoja dėl vaikui vėluojančio kalbos, mokymosi, augimo ir motorikos vystymosi; padeda vaikui ugdyti reikiamus įgūdžius ir pan.
konsultuoja dėl savo kūno žalojimo (pav. pjaustymo, deginimo, braižymo, mušimo ir kt.); padeda identifikuoti ir tvarkyti žalojimą sukeliančias priežastis ir ugdyti emocijų bei kančios valdymo įgūdžius ir pan.
konsultuoja asmenis, kurie susiduria su mintimis apie savižudybę dėl įvairių priežasčių (pav. nesėkmingi asmeniniai santykiai, sielvartas, medicininė liga ir kt.); padeda išsiaiškinti pagrindines priežastis, kurios sukelia elgesį/mintis apie savižudybę ir paruošti gydymo planą. Taip pat, konsultuoja ir savižudžių šeimos narius.
konsultuoja klausimais, susijusiais su skyrybomis ir atsiskyrimu; įskaitant neištikimybės, išnaudojimo ar vaikų dalybos klausimais ir pan.
konsultuoja fizinio, seksualinio emocinio, psichologinio ir finansinio smurto/prievartos klausimais ir pan.
konsultuoja dėl nesveikų streso valdymo būdų (rūkymas, gėrimas, lošimas ir kt.) bei padeda stiprinti sveikus įgūdžius/įpročius valdant bei įveikiant stresą ir pan.
padeda išsiaiškinti norus ir poreikius santykiuose su draugais, šeima, partneriu, kolegomis bei spręsti problemas ir stiprinti pasitenkinimą, bendravimą ir pan.
konsultuoja dėl valgymo sutrikimų, tokių kaip: anoreksija, bulimija, persivalgymas, kūno įvaizdžio vertinimas ir kt.; padeda kontroliuoti nesveikus valgymo įpročius, įsitikinimus bei elgesį ir pan.
Asocialaus elgesio psichologija
Asmenybės psichologija
Klinikinė psichologija
Organizacinė ir darbo psichologija
Psichoonkologija
Raidos psichologija
Šeimos psichologija
Sveikatos psichologija
© 2020 E. psichologija