Milda Urbonienė

Psichoterapeutė

Esu egzistencinė psichoterapeutė. Privačiai dirbu nuo 2012-ų metų. Padedu žmonėms pažinti ir geriau suprasti save, spręsti esamus sunkumus bei pažvelgti į tai, kaip patys kuriame savo gyvenimą.

Autorystės už savo gyvenimą tema yra viena kertinių egzistencinėje terapijoje. Psichoterapija ne gydo nuo gyvenimo sunkumų, ji gydo - gyvenimui, su jame esančiais iššūkiais. O pagrindiniai pokyčiai - atsparumas sunkumams, gebėjimas rūpintis savo poreikiais, artimų santykių kūrimas, autentiškesnis buvimo pasaulyje būdas ir retesnis krizių pasikartojimas yra autorystės prisiėmimo už savo gyvenimą rezultatas.

Dėl to psichoterapijoje kartu su klientu ne vien bandome atpažinti problemų priežastis bei "susidoroti" su varginančiais simptomais, bet taip pat išmokti matyti, kaip žmogus kuria santykį su savimi, su kitu ir su jį supančia aplinka.

Kai išmokstame atpažinti būdus, kuriais veikiame šiame pasaulyje, įgyjame galimybę rinktis: gyventi, kaip iki tol, arba jau kitaip - naujai.

Apie mane

Kadaise viename interviu esu sakiusi: "Beprotybė yra ne rėkti visa gerkle gatvėje “aš pasiklydau šiame pasaulyje”, o gyventi, tyliai manant, kad stabilumą užtikrina atitikimas išorinio pasaulio taisyklėms." Ši citata iki šiol atspindi mano požiūrį į savo profesiją ir darbą. Pirmiausia, aš nemanau, kad yra “teisingas” gyvenimo būdas, kurį atradę ir juo vadovaudamiesi galėsime išvengti sukrėtimų ir kančios. Aš taip pat nemanau, kad “pasiklysti” yra blogai, kažkas, ko neturi likti žmogaus gyvenime. Atvirkščiai, esu tikra, kad krizės - būdas žmogui subręsti. Kiek daug žmonių yra suaugę, tačiau taip ir netapę brandžiais. Tuomet, lyg užstrigusi plokštelė, mūsų gyvenimo ritmą nuolat veikia vaikystės traumos. Ir, nors gali atrodyti, kad atitinkame ir prisitaikėme prie išorinio pasaulio taisyklių, neblogai sugebame uždirbti, kurti socialinius ryšius ir t.t., tačiau tylus nepasitenkinimo jausmas, arba netikėtai ištikę sunkumai priverčia suabejoti, ar išties gyvename “savo” gyvenimą.

Mane šis klausimas privertė pakeisti gyvenimo kryptį apie trisdešimtus mano gyvenimo metus. “Posūkis” mano gyvenime įvyko, kai nuo didelį pagreitį įgavusio gyvenimo tempo mane atitraukė dvynukų gimimas. Atsidūrusi namų, šeimos, gamtos apsuptyje pirmuosius pusantrų metų išgyvenau sukrėtimą - tai taip stipriai skyrėsi nuo to, prie ko jau buvau pripratusi: reikalų, projektų, daugybės laiškų ir skambučių kasdien bei su tuo susijusiu savo vertės, svarbumo pajautimu, kuris teikė prasmę mano tuometiniam gyvenimui.

Nuo to laiko praėjo jau daugiau nei dešimt metų. Nedrįstu teigti, kad visoms krizėms įveikti būtina pakeisti savo gyvenimo būdą. Ne. Tačiau, norint jausti pasitenkinimą gyvenimu, neišvengiamai turime išmokti prisiimti atsakomybę už tai, kaip gyvename. Čia tiks kita citata (daugiau mano straipsnių galite rasti manopsichologe.lt): “Nėra teisingų, ar neteisingų sprendimų. Yra sprendimai, kuriuos priimame, o tuomet padarome juos teisingais.”

Konsultavimo / terapijos sritys:

padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl mąstymo, jautimo ar elgesio pasikartojimo, kuris skiriasi nuo kultūroje priimtų normų ir yra susijęs su asmeninio ir socialinio funkcionavimo sunkumais (pav. narcisizmas, antisocialumas, ekscentriškumas, ribinis asmenybės sutrikimas) ir pan.

padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl bent kelias savaites jaučiamos liūdnos ir dirglios nuotaikos bei energijos ir motyvacijos stokos; interesų susiaurėjimo ar patinkančios veiklos nebedžiuginimo; negalėjimo susikaupti bei priimti sprendimus; nemigos ar didelio poreikio miegoti; greitų kūno svorio pokyčių ir pan.

padeda aiškintis praktikas susijusias su būties prasmės, vertybių ar laimės suvokimu, asmens vidine harmonija ir teigiamu santykiu su pasauliu.

padeda aiškintis gyvenimo tikslą ir prasmę, susijusią su “savo kelio” ieškojimu, susidūrus su egzistenciniu nerimu, baime ir beprasmiškumu.

aptariama rasinės, kultūrinės ir etninės sąsajos su šeimos kilme ir asmens tapatybe; įvairių kultūrų bei etninių grupių mąstymo ir elgesio panašumai bei skirtumai ir pan.

konsultuojama dėl prisitaikymo prie naujos aplinkos ir skirtingos kultūros; streso ar liūdesio valdymo, kuris kyla dėl išsiskyrimo su pažįstamomis vietomis ar žmonėmis ir pan.

konsultuoja dėl atsirandančių pokyčių nuotaikoje, emocijose, santykiuose, karjeroje, kurie atsiranda sužinojus diagnozę ar sergant; gyvenimo būdo ir medikamentų/ procedūrų naudojimo suderinimas;  kurie atsiranda sužinojus diagnozę ir pan.

padeda susitvarkyti su mintimis, jausmais ir elgesiu, kurie kyla dėl lėtinio skausmo; sudaromas individualus elgsenos planas, kuris gali apimti relaksacijos technikas, senų įsitikinimų apie skausmą  ar gyvenimo būdo keitimą, siekiant geriau susidoroti su skausmu ir pan.

konsultuoja dėl prevencinių ir įveikimo strategijų/ technikų kūrimo, siekiant stabilizuoti ekstremalius svyravimus tarp pakilios (manija/ hipomanija) ir irzlios (depresija) nuotaikos ir pan.

padeda ieškoti būdų, kaip pagerinti miego įpročius, išmokstant atsipalaidavimo, stresorių valdymo, nerimos mažinimo metodų; padeda sukurti sveiką miego higieną ir pan.

konsultuoja dėl: per didelio nerimo, nervingumo ar streso; jaučiamo diskomforto socialinėje aplinkoje (socialinis nerimas) ar staigių ir stiprių panikos atakų (panikos sutrikimas) ir pan.

konsultuoja šeimas ir moteris nėštumo metu ar po gimdymo, pogimdyminės depresijos, persileidimo ir kt. klausimais.

konsultuoja netekties ir gedėjimo klausimais ir padeda emociškai pasiruošti numatytai/ įvykusiai artimojo netekčiai.

padeda susidoroti su emocijomis, jausmais atsirandančiais dėl vaisingumo problemų.

padeda sumažinti nepageidaujamas, įkyrias mintis, vaizdinius ar impulsus, palaipsniu ugdant komfortą ir pasitikėjimą savimi, susiduriant su sunkiomis baimėmis, mintimis ir emocijomis.

konsultuoja dėl atsirandančio nerimo, streso, savikritikos ar atidėliojimo kylančio dėl per didelių išsikeltų sau lūkesčių ir neigiamo lyginimo savęs su kitais.

konsultuoja dėl įvykusių pavojingų ar bauginančių įvykių (nelaimingi atsitikimai; fizinis, emocinis, seksualinis smurtas; patyčios; stichinės nelaimės ir kt.), ir pasireiškiančių sutrikimo požymių; padeda atsitraukti nuo minčių apie traumavusį įvykį bei įveikti pasireiškiančius sutrikimo požymius ir pan.

konsultuoja dėl alkoholio, narkotikų bei kitų priklausomybių poveikio fizinei ir emocinei sveikatai; padeda sumažinti nepageidaujamą elgesį (pav. lošimas, apsipirkimas ir kt.) bei su priklausomybių nutraukimo keliamais iššūkiais (pav. emocinis diskomfortas, psichologinė ar fizinė kančia ir kt.) ir pan.

konsultuoja dėl pasireiškiančio staigaus pykčio ir pasipiktinimo protrūkių asmeniniame ir darbo aplinkoje; padeda ugdyti pykčio valdymą ir pan.

konsultuoja dėl vaikui vėluojančio kalbos, mokymosi, augimo ir motorikos vystymosi; padeda vaikui ugdyti reikiamus įgūdžius ir pan.

konsultuoja asmenis ir jų artimuosius diskriminacijos, priespaudos, romantinės - seksualinės orientacijos, lyties tapatybės ir kitomis temomis; teikia palaikymą tranzicijos metu; padeda su tarpasmeniniais santykiais, šeimos bei kultūriniais iššūkiais ir pan.

konsultuoja dėl savo kūno žalojimo (pav. pjaustymo, deginimo, braižymo, mušimo ir kt.); padeda identifikuoti ir tvarkyti žalojimą sukeliančias priežastis ir ugdyti emocijų bei kančios valdymo įgūdžius ir pan.

konsultuoja aukštos ir žemos savivertės klausimais; žemos savivertės asmenims padeda ugdyti pasitikėjimą savimi, didinti savęs vertinimą bei mažinti savikritiką ir pan.

konsultuoja asmenis, kurie susiduria su mintimis apie savižudybę dėl įvairių priežasčių (pav. nesėkmingi asmeniniai santykiai, sielvartas, medicininė liga ir kt.); padeda išsiaiškinti pagrindines priežastis, kurios sukelia elgesį/mintis apie savižudybę ir paruošti gydymo planą. Taip pat, konsultuoja ir savižudžių šeimos narius.

konsultuoja klausimais susijusiais su seksualine sveikata ir intymiu gyvenimu; įskaitant seksualumą, seksualines traumas, intymumą, erekcijos disfunkcija, orgazmą, mažą libido, priklausomybę nuo sekso/pornografijos ir kt.; padeda sumažinti žalingą seksualinį elgesį, susidoroti su sunkiomis emocijomis, mintimis ir potraukiais ir pan.

padeda seksualinės prievartos ir išpuolius išgyvenusiems asmenims, saugumu, geros savijautos ir sveikatos klausimais ir pan.

konsultuoja klausimais, susijusiais su skyrybomis ir atsiskyrimu; įskaitant neištikimybės, išnaudojimo ar vaikų dalybos klausimais ir pan.

konsultuoja fizinio, seksualinio emocinio, psichologinio ir finansinio smurto/prievartos klausimais ir pan.

konsultuoja dėl nesveikų streso valdymo būdų (rūkymas, gėrimas, lošimas ir kt.) bei padeda stiprinti sveikus įgūdžius/įpročius valdant bei įveikiant stresą ir pan.

padeda išsiaiškinti norus ir poreikius santykiuose su draugais, šeima, partneriu, kolegomis bei spręsti problemas ir stiprinti pasitenkinimą, bendravimą ir pan.

padeda tėvams kurti ir įgyvendinti strategijas, padedančias įveikti stresą ir spręsti iššūkius, kylančius dėl vaikų auginimo, vystymosi, adaptacijos, jų palaikymo ir pan.

konsultuoja dėl valgymo sutrikimų, tokių kaip: anoreksija, bulimija, persivalgymas, kūno įvaizdžio vertinimas ir kt.; padeda kontroliuoti nesveikus valgymo įpročius, įsitikinimus bei elgesį ir pan.

Profesinės veiklos sritys:

Egzistencinė terapija
Eklektinė psichoterapija

Epsichologija-logo

Prenumeruokite naujienlaiškį.