Sigita Novikovienė

Psichologė | Kandidatė į psichoterapeutus

Keliaudami po vidinį pasaulį, kaip ir po išorinį, daug patiriame, sužinome, atrandame naujas perspektyvas bei galimybes.

Nuoširdžiai tikiu, kad čia apsilankę žmonės yra pasiruošę kelionei į susitikimą su savimi, į savęs pažinimą. O aš, tuo tarpu, esu pasiruošusi lydėti kiekvieną - padėti geriau suprasti save ir savo situaciją, įžvelgti naujus sprendimus, atrasti veiksmingiausius būdus būti su savimi, su draugais ir artimaisiais.

Gražiausia dovana man šioje kelionėje yra joje esančių žmonių žodžiai: „buvau tikras, kad tai padės, tik nesitikėjau, kad taip greitai - jau dabar matau kaip po truputį keičiasi mano gyvenimas”.

Apie mane

Psichologija į mano gyvenimą atėjo gana netikėtai. Visada svajojau padėti žmonėms ir juos palaikyti, ginti, tačiau tuo metu kai reikėjo rinktis profesiją, pasikonsultuoti su profesijos konsultantais galimybės neturėjau, nes tokios paslaugos tiesiog nebuvo. Taigi, mano žinios apie profesijas sufleravo, kad tą daro tik advokatai. Kadangi nagrinėti ir mokytis šios profesijos ypatumus manęs neviliojo, atradau psichologiją. Įstojau į bakalauro studijas ir besimokant supratau, kad būtent čia ir yra tai, ko siekiau ir norėjau - padėti žmonėms pažinti save, suprasti, kas įtakoja vienokius ar kitokius jausmus ir elgesį, kodėl jie išgyvena krizes, ir dėl kokių priežasčių kartais negali elgtis taip, kaip nori.

Psichologo darbas reikalauja nuolatinio kvalifikacijos kėlimo bei domėjimosi naujovėmis, žmogaus raida ir ypatumais. Žmogus yra fenomenalus ir labai įvairiapusiškas, todėl pilnai jo išstudijuoti per kelis metus tiesiog neįmanoma. Kūdikystė, vaikystė, paauglystė, jaunystė, suaugęs žmogus, vidurio amžiaus krizė, senatvė, mirtis - viskas apima vieną ir tą patį žmogų. Jo sąmonė ir pasąmonė yra neišsemiami lobiai, o juos tyrinėti yra nepaprastai įdomu.

Profesinių žinių semiuosi iš gyvenimo ir studijų. Gyvenimiškos patirties suteikia mano senelių, tėvų gyvenimo istorijos, klientų patirtys bei buvimas žmona ir mama. Nuolat tobulinuosi, studijuoju analitinę psichoterapiją, praktikuoju savianalizę. Taip pat, dažnai su kolegomis dalinamės žiniomis, diskutuojame bei mokomės kartu.

Kadangi dirbu pagal C.G.Jung analitinę teoriją, dažnai iš klientų išgirstu, kad nesitikėjo, jog tiek daug apie save gali sužinoti analizuojant sapnus ar kitą simbolinę medžiagą. Jie taip pat dažnai akcentuoja, kad aš padedu pamatyti viską per kitą prizmę, įžvelgti naują perspektyvą, o tai skatina elgtis bei mąstyti kitaip, stipriau pajusti savo išskirtinumą ir individualumą.

Ne darbo metu esu labai žemiškas žmogus, turiu labai stiprų ryšį su gamta. Joje aš semiuosi energijos, poilsio, ramybės. Aktyvus buvimas gamtoje man padeda atsitraukti nuo kasdienybės, pasikrauti naujų jėgų bei atgauti balansą. Pasivaikščiojimai, kelionės ir žygiai yra tai, be ko neįsivaizduoju savo kasdienybės.

Man labai patinka auginti gėles, jomis puošti savo aplinką. Taip pat - gaminti maistą, išbandyti naujus receptus arba ruošti jau ragautus, tačiau pamiltus patiekalus bei desertus. Manau, kad skirti laiko sau, savo norams bei pomėgiams yra neapsakomai svarbu, todėl stengiuosi to neapleisti.

Konsultavimo / terapijos sritys:

padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl mąstymo, jautimo ar elgesio pasikartojimo, kuris skiriasi nuo kultūroje priimtų normų ir yra susijęs su asmeninio ir socialinio funkcionavimo sunkumais (pav. narcisizmas, antisocialumas, ekscentriškumas, ribinis asmenybės sutrikimas) ir pan.

padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl bent kelias savaites jaučiamos liūdnos ir dirglios nuotaikos bei energijos ir motyvacijos stokos; interesų susiaurėjimo ar patinkančios veiklos nebedžiuginimo; negalėjimo susikaupti bei priimti sprendimus; nemigos ar didelio poreikio miegoti; greitų kūno svorio pokyčių ir pan.

padeda aiškintis gyvenimo tikslą ir prasmę, susijusią su “savo kelio” ieškojimu, susidūrus su egzistenciniu nerimu, baime ir beprasmiškumu.

konsultuoja asmeninio ir profesinio augimo srityje, asmeninio gyvenimo ir karjeros suderinamumo klausimais; padeda išsiaiškinti tikslus, vertybes, asmenines savybes, stiprybes, gebėjimus ir pan.

konsultuoja dėl: per didelio nerimo, nervingumo ar streso; jaučiamo diskomforto socialinėje aplinkoje (socialinis nerimas) ar staigių ir stiprių panikos atakų (panikos sutrikimas) ir pan.

konsultuoja šeimas ir moteris nėštumo metu ar po gimdymo, pogimdyminės depresijos, persileidimo ir kt. klausimais.

konsultuoja netekties ir gedėjimo klausimais ir padeda emociškai pasiruošti numatytai/ įvykusiai artimojo netekčiai.

konsultuoja dėl alkoholio, narkotikų bei kitų priklausomybių poveikio fizinei ir emocinei sveikatai; padeda sumažinti nepageidaujamą elgesį (pav. lošimas, apsipirkimas ir kt.) bei su priklausomybių nutraukimo keliamais iššūkiais (pav. emocinis diskomfortas, psichologinė ar fizinė kančia ir kt.) ir pan.

konsultuoja dėl pasireiškiančio staigaus pykčio ir pasipiktinimo protrūkių asmeniniame ir darbo aplinkoje; padeda ugdyti pykčio valdymą ir pan.

konsultuoja aukštos ir žemos savivertės klausimais; žemos savivertės asmenims padeda ugdyti pasitikėjimą savimi, didinti savęs vertinimą bei mažinti savikritiką ir pan.

padeda išsiaiškinti norus ir poreikius santykiuose su draugais, šeima, partneriu, kolegomis bei spręsti problemas ir stiprinti pasitenkinimą, bendravimą ir pan.

konsultuoja dėl valgymo sutrikimų, tokių kaip: anoreksija, bulimija, persivalgymas, kūno įvaizdžio vertinimas ir kt.; padeda kontroliuoti nesveikus valgymo įpročius, įsitikinimus bei elgesį ir pan.

Profesinės veiklos sritys:

Analitinė psichologija
Asmenybės psichologija
Dailės terapija
Eklektinė psichoterapija
Geštalt psichoterapija

Klinikinė psichologija
Pedagoginė psichologija
Smėlio terapija
Sveikatos psichologija

Epsichologija-logo

Prenumeruokite naujienlaiškį.