Vincas Latakas

Geštalto psichoterapijos praktikas

Tikiu, kad tikrasis pokytis įvyksta, kai priimame save tuo kuo esame, ne tada, kai stengiamės būti kažkuo kitu. Kaip „teisingai“ elgtis, būti, jausti esame mokomi visą savo gyvenimą. Kviečiu susipažinti su tikraisiais savo poreikiais.

Apie mane

Daug situacijų gyvenime tiesiog nutinka ir apie jas pagalvojame retrospektyviai. Pats atpažinimas, kas vyksta „čia ir dabar“ momentu, mus išlaisvina, nes būdami sąmoningi galime rinktis. Pastebėti kaip veikiame patiems gali būti sunku, nes reiktų pastebėti tai, kas įprasta: gi žuvis nežino, kad yra šlapia.

Tikiu, kad nuoširdus pokalbis, kai nereikia būti niekuo išskyrus savimi, kai gali kalbėti kas iš tikrųjų svarbu be abejonės ar supras, ar priims – padeda.
Psichoterapinius santykius matau kaip žmogišką dviejų asmenų susitikimą, o ne „specialisto“ ir „paciento“ užsiėmimą gydymu ar darbu.

Nors įgijau teisės magistro laipsnį Vilniaus universitete, savanoriaudamas „Jaunimo linijoje“ supratau, kad matau save dirbantį psichoterapeutu.

Šiuo metu dirbu individualiai ir su su poromis.

Nuo 2009 m. esu „Jaunimo linijos“ savanoris. Teikiau emocinę paramą telefonu ir laiškais, šiuo metu rūpinuosi savanorių emocine savijauta ir kvalifikacijos palaikymu.
Nuo 2012 m. vedu ir organizuoju vidinius arba išorinius mokymus įvairiose verslo organizacijose. Daugiausia patirties sukaupiau vadovų ugdyme.
Nuo 2017 m. mokausi Geštaltinės psichoterapijos institute „Dialogas“. Savo darbe vadovaujuosi instituto etikos principų ir profesionalios praktikos kodeksu.

Konsultavimo / terapijos sritys:

konsultuoja dėl adaptacijos mokymosi įstaigoje; asmeninio ir akademinio gyvenimo būdo suderinamumo; mokymosi proceso atidėliojimo, vengimo mokytis ar norimo rezultato nepasiekimo ir pan.

padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl mąstymo, jautimo ar elgesio pasikartojimo, kuris skiriasi nuo kultūroje priimtų normų ir yra susijęs su asmeninio ir socialinio funkcionavimo sunkumais (pav. narcisizmas, antisocialumas, ekscentriškumas, ribinis asmenybės sutrikimas) ir pan.

padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl bent kelias savaites jaučiamos liūdnos ir dirglios nuotaikos bei energijos ir motyvacijos stokos; interesų susiaurėjimo ar patinkančios veiklos nebedžiuginimo; negalėjimo susikaupti bei priimti sprendimus; nemigos ar didelio poreikio miegoti; greitų kūno svorio pokyčių ir pan.

padeda aiškintis praktikas susijusias su būties prasmės, vertybių ar laimės suvokimu, asmens vidine harmonija ir teigiamu santykiu su pasauliu.

padeda aiškintis gyvenimo tikslą ir prasmę, susijusią su “savo kelio” ieškojimu, susidūrus su egzistenciniu nerimu, baime ir beprasmiškumu.

supažindina su naudojamomis gydymo technikomis ir padeda įveikti baimę, nerimą, paniką susijusią su konkrečiomis fobijomis (pav. aukščio ar viešo kalbėjimo baimė, klaustrofobija ir kt.) ir pan.

parama sprendžiant atsirandančius iššūkius prieš įvaikinimą ir po jo (pav. šeimos dinamika, prieraišumas, elgesys, saugumas ir t.t.); sąveika su biologine šeima ir pan.

aptariama rasinės, kultūrinės ir etninės sąsajos su šeimos kilme ir asmens tapatybe; įvairių kultūrų bei etninių grupių mąstymo ir elgesio panašumai bei skirtumai ir pan.

konsultuojama dėl prisitaikymo prie naujos aplinkos ir skirtingos kultūros; streso ar liūdesio valdymo, kuris kyla dėl išsiskyrimo su pažįstamomis vietomis ar žmonėmis ir pan.

konsultuoja dėl prevencinių ir įveikimo strategijų/ technikų kūrimo, siekiant stabilizuoti ekstremalius svyravimus tarp pakilios (manija/ hipomanija) ir irzlios (depresija) nuotaikos ir pan.

padeda ieškoti būdų, kaip pagerinti miego įpročius, išmokstant atsipalaidavimo, stresorių valdymo, nerimos mažinimo metodų; padeda sukurti sveiką miego higieną ir pan.

konsultuoja dėl: per didelio nerimo, nervingumo ar streso; jaučiamo diskomforto socialinėje aplinkoje (socialinis nerimas) ar staigių ir stiprių panikos atakų (panikos sutrikimas) ir pan.

konsultuoja šeimas ir moteris nėštumo metu ar po gimdymo, pogimdyminės depresijos, persileidimo ir kt. klausimais.

konsultuoja netekties ir gedėjimo klausimais ir padeda emociškai pasiruošti numatytai/ įvykusiai artimojo netekčiai.

padeda sumažinti nepageidaujamas, įkyrias mintis, vaizdinius ar impulsus, palaipsniu ugdant komfortą ir pasitikėjimą savimi, susiduriant su sunkiomis baimėmis, mintimis ir emocijomis.

konsultuoja dėl atsirandančio nerimo, streso, savikritikos ar atidėliojimo kylančio dėl per didelių išsikeltų sau lūkesčių ir neigiamo lyginimo savęs su kitais.

konsultuoja dėl įvykusių pavojingų ar bauginančių įvykių (nelaimingi atsitikimai; fizinis, emocinis, seksualinis smurtas; patyčios; stichinės nelaimės ir kt.), ir pasireiškiančių sutrikimo požymių; padeda atsitraukti nuo minčių apie traumavusį įvykį bei įveikti pasireiškiančius sutrikimo požymius ir pan.

konsultuoja dėl alkoholio, narkotikų bei kitų priklausomybių poveikio fizinei ir emocinei sveikatai; padeda sumažinti nepageidaujamą elgesį (pav. lošimas, apsipirkimas ir kt.) bei su priklausomybių nutraukimo keliamais iššūkiais (pav. emocinis diskomfortas, psichologinė ar fizinė kančia ir kt.) ir pan.

konsultuoja dėl pasireiškiančio staigaus pykčio ir pasipiktinimo protrūkių asmeniniame ir darbo aplinkoje; padeda ugdyti pykčio valdymą ir pan.

konsultuoja dėl pasireiškiančio staigaus pykčio ir pasipiktinimo protrūkių asmeniniame ir darbo aplinkoje; padeda ugdyti pykčio valdymą ir pan.

konsultuoja asmenis ir jų artimuosius diskriminacijos, priespaudos, romantinės - seksualinės orientacijos, lyties tapatybės ir kitomis temomis; teikia palaikymą tranzicijos metu; padeda su tarpasmeniniais santykiais, šeimos bei kultūriniais iššūkiais ir pan.

konsultuoja dėl savo kūno žalojimo (pav. pjaustymo, deginimo, braižymo, mušimo ir kt.); padeda identifikuoti ir tvarkyti žalojimą sukeliančias priežastis ir ugdyti emocijų bei kančios valdymo įgūdžius ir pan.

konsultuoja aukštos ir žemos savivertės klausimais; žemos savivertės asmenims padeda ugdyti pasitikėjimą savimi, didinti savęs vertinimą bei mažinti savikritiką ir pan.

konsultuoja asmenis, kurie susiduria su mintimis apie savižudybę dėl įvairių priežasčių (pav. nesėkmingi asmeniniai santykiai, sielvartas, medicininė liga ir kt.); padeda išsiaiškinti pagrindines priežastis, kurios sukelia elgesį/mintis apie savižudybę ir paruošti gydymo planą. Taip pat, konsultuoja ir savižudžių šeimos narius.

padeda seksualinės prievartos ir išpuolius išgyvenusiems asmenims, saugumu, geros savijautos ir sveikatos klausimais ir pan.

konsultuoja klausimais, susijusiais su skyrybomis ir atsiskyrimu; įskaitant neištikimybės, išnaudojimo ar vaikų dalybos klausimais ir pan.

konsultuoja fizinio, seksualinio emocinio, psichologinio ir finansinio smurto/prievartos klausimais ir pan.

konsultuoja dėl nesveikų streso valdymo būdų (rūkymas, gėrimas, lošimas ir kt.) bei padeda stiprinti sveikus įgūdžius/įpročius valdant bei įveikiant stresą ir pan.

padeda išsiaiškinti norus ir poreikius santykiuose su draugais, šeima, partneriu, kolegomis bei spręsti problemas ir stiprinti pasitenkinimą, bendravimą ir pan.

padeda tėvams kurti ir įgyvendinti strategijas, padedančias įveikti stresą ir spręsti iššūkius, kylančius dėl vaikų auginimo, vystymosi, adaptacijos, jų palaikymo ir pan.

Profesinės veiklos sritys:

Asmenybės psichologija
Geštalt psichoterapija
Klinikinė psichologija
Organizacinė ir darbo psichologija
Šeimos psichologija
Tarpkultūrinė psichologija