Ieva Sutkaitienė

Psichologė - psichoterapeutė

Aš nesu stebukladarė, bet burtų lazdelę turiu. Tik pati jos nenaudoju - verčiau dovanoju ją jums ir šypsausi matydama, kaip jūs patys kuriate savo gyvenimo magiją.

Kitaip nei pasakoje, šis procesas vystosi lėčiau - kartais per savęs pažinimą, per susitikimą su visais savo jausmais bei emocijomis - džiaugsmu ir skausmu, baime ir tikėjimu, o kartais per paprasčiausią buvimą čia ir dabar, suprantant, kad viskas nebūtinai bus gerai arba blogai, kad gali būti visaip, ir viskas praeina. Būtent tai ir išlaisvina, tai leidžia atrasti emocinį balansą bei suteikia jėgų judėti link ten, kur akys pradeda švytėti.

Apie mane

Pirmiausia, tai aš esu tiesiog Ieva - žmona, dviejų vaikų mama, paprastas ir žemiškas žmogus, kaip ir daugelis kitų, su kuriais prasilenkiame gatvėje. Kartais būnu liūdna, nusiminusi, kartais beprotiškai laiminga. Vieną dieną sukuosi virtuvėje, kitą - mėgaujuosi gamta. Man nepaprastai patinka vienai pasivažinėti po miestą, ypač vakarais, garsiai klausant mėgiamos muzikos - tai padeda man atsipalaiduoti, praskaidrina mintis ir suteikia lengvumo jausmą.

Psichologės kelią pasirinkau įkvėpta žmogaus mąstymo vingių, elgesio priežasčių bei tarpasmeninių santykių ypatybių dar tada, kai „psichologija“ man asocijavosi su „mistika“ ir labai traukė gilintis.

Baigusi psichologijos magistro studijas, pradėjau dirbti pagal specialybę. Tačiau skaičiuoju ne išdirbtus metus, o tai, kaip pavyko patobulėti ir ką pasiekti. Tikiu, kad patirtis ateina per praktiką, per investavimą į savo žinių plėtrą ir per nerimstančio smalsumo dovaną, kurią aš tikrai turiu. Naujų žinių, kaip ir mylimo darbo, man reikia kaip oro, todėl neapleidžia jausmas, kad visada buvau ir esu savose rogėse.

Visą naujausią informaciją apie psichologijos sritį, apie joje naujai atrastas technikas bei metodus sužinau bent 3-4 kartus per metus keliaudama į kvalifikacijos kėlimo kursus ir bent 1 kartą per mėnesį dalyvaudama įvairiuose vebinaruose. Studijos, knygos, pokalbiai su šeima ir draugais, susitikimai privačiai ir grupėse su kolegomis bei mokymasis kartu taip pat suteikia man neįkainojamos patirties ir įgalina mane ja dalintis.

Suvokimas, kad savo žiniomis bei darbu galiu padėti žmogui pasijusti geriau šiame dinamiškame pasaulyje, yra tai, ką vertinu labiausiai, kas skatina mane nesustoti.

Konsultavimo / terapijos sritys:

konsultuoja dėl adaptacijos mokymosi įstaigoje; asmeninio ir akademinio gyvenimo būdo suderinamumo; mokymosi proceso atidėliojimo, vengimo mokytis ar norimo rezultato nepasiekimo ir pan.

padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl nesugebėjimo išlaikyti dėmesį; impulsyvumo, išsiblaškymo, užmaršumo, hiperaktyvumo ar emocijų protrūkių ir pan.

padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl mąstymo, jautimo ar elgesio pasikartojimo, kuris skiriasi nuo kultūroje priimtų normų ir yra susijęs su asmeninio ir socialinio funkcionavimo sunkumais (pav. narcisizmas, antisocialumas, ekscentriškumas, ribinis asmenybės sutrikimas) ir pan.

padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl atsirandančių iššūkių; socialinio - emocinio, komunikacijos ir elgesio įgūdžių lavinimo.

padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl bent kelias savaites jaučiamos liūdnos ir dirglios nuotaikos bei energijos ir motyvacijos stokos; interesų susiaurėjimo ar patinkančios veiklos nebedžiuginimo; negalėjimo susikaupti bei priimti sprendimus; nemigos ar didelio poreikio miegoti; greitų kūno svorio pokyčių ir pan.

padeda aiškintis gyvenimo tikslą ir prasmę, susijusią su “savo kelio” ieškojimu, susidūrus su egzistenciniu nerimu, baime ir beprasmiškumu.

supažindina su naudojamomis gydymo technikomis ir padeda įveikti baimę, nerimą, paniką susijusią su konkrečiomis fobijomis (pav. aukščio ar viešo kalbėjimo baimė, klaustrofobija ir kt.) ir pan.

padeda ugdyti dėmesio, įsiminimo bei susitelkimo į esamą momentą (į savo jausmus, mintis, elgesį ir aplinką) įgūdžius; konsultuoja dėl kvėpavimo, vizualizacijų ir meditacijos priemonių naudojimo ir pan.

aptariama rasinės, kultūrinės ir etninės sąsajos su šeimos kilme ir asmens tapatybe; įvairių kultūrų bei etninių grupių mąstymo ir elgesio panašumai bei skirtumai ir pan.

konsultuojama dėl prisitaikymo prie naujos aplinkos ir skirtingos kultūros; streso ar liūdesio valdymo, kuris kyla dėl išsiskyrimo su pažįstamomis vietomis ar žmonėmis ir pan.

konsultuoja dėl atsirandančių pokyčių nuotaikoje, emocijose, santykiuose, karjeroje, kurie atsiranda sužinojus diagnozę ar sergant; gyvenimo būdo ir medikamentų/ procedūrų naudojimo suderinimas;  kurie atsiranda sužinojus diagnozę ir pan.

padeda susitvarkyti su mintimis, jausmais ir elgesiu, kurie kyla dėl lėtinio skausmo; sudaromas individualus elgsenos planas, kuris gali apimti relaksacijos technikas, senų įsitikinimų apie skausmą  ar gyvenimo būdo keitimą, siekiant geriau susidoroti su skausmu ir pan.

konsultuoja dėl prevencinių ir įveikimo strategijų/ technikų kūrimo, siekiant stabilizuoti ekstremalius svyravimus tarp pakilios (manija/ hipomanija) ir irzlios (depresija) nuotaikos ir pan.

padeda ieškoti būdų, kaip pagerinti miego įpročius, išmokstant atsipalaidavimo, stresorių valdymo, nerimos mažinimo metodų; padeda sukurti sveiką miego higieną ir pan.

konsultuoja dėl: per didelio nerimo, nervingumo ar streso; jaučiamo diskomforto socialinėje aplinkoje (socialinis nerimas) ar staigių ir stiprių panikos atakų (panikos sutrikimas) ir pan.

konsultuoja šeimas ir moteris nėštumo metu ar po gimdymo, pogimdyminės depresijos, persileidimo ir kt. klausimais.

konsultuoja netekties ir gedėjimo klausimais ir padeda emociškai pasiruošti numatytai/ įvykusiai artimojo netekčiai.

padeda susidoroti su emocijomis, jausmais atsirandančiais dėl vaisingumo problemų.

padeda sumažinti nepageidaujamas, įkyrias mintis, vaizdinius ar impulsus, palaipsniu ugdant komfortą ir pasitikėjimą savimi, susiduriant su sunkiomis baimėmis, mintimis ir emocijomis.

konsultuoja dėl atsirandančio nerimo, streso, savikritikos ar atidėliojimo kylančio dėl per didelių išsikeltų sau lūkesčių ir neigiamo lyginimo savęs su kitais.

konsultuoja dėl įvykusių pavojingų ar bauginančių įvykių (nelaimingi atsitikimai; fizinis, emocinis, seksualinis smurtas; patyčios; stichinės nelaimės ir kt.), ir pasireiškiančių sutrikimo požymių; padeda atsitraukti nuo minčių apie traumavusį įvykį bei įveikti pasireiškiančius sutrikimo požymius ir pan.

konsultuoja dėl pasireiškiančio staigaus pykčio ir pasipiktinimo protrūkių asmeniniame ir darbo aplinkoje; padeda ugdyti pykčio valdymą ir pan.

konsultuoja dėl vaikui vėluojančio kalbos, mokymosi, augimo ir motorikos vystymosi; padeda vaikui ugdyti reikiamus įgūdžius ir pan.

konsultuoja dėl savo kūno žalojimo (pav. pjaustymo, deginimo, braižymo, mušimo ir kt.); padeda identifikuoti ir tvarkyti žalojimą sukeliančias priežastis ir ugdyti emocijų bei kančios valdymo įgūdžius ir pan.

konsultuoja aukštos ir žemos savivertės klausimais; žemos savivertės asmenims padeda ugdyti pasitikėjimą savimi, didinti savęs vertinimą bei mažinti savikritiką ir pan.

konsultuoja asmenis, kurie susiduria su mintimis apie savižudybę dėl įvairių priežasčių (pav. nesėkmingi asmeniniai santykiai, sielvartas, medicininė liga ir kt.); padeda išsiaiškinti pagrindines priežastis, kurios sukelia elgesį/mintis apie savižudybę ir paruošti gydymo planą. Taip pat, konsultuoja ir savižudžių šeimos narius

konsultuoja klausimais, susijusiais su skyrybomis ir atsiskyrimu; įskaitant neištikimybės, išnaudojimo ar vaikų dalybos klausimais ir pan.

konsultuoja dėl nesveikų streso valdymo būdų (rūkymas, gėrimas, lošimas ir kt.) bei padeda stiprinti sveikus įgūdžius/įpročius valdant bei įveikiant stresą ir pan.

padeda išsiaiškinti norus ir poreikius santykiuose su draugais, šeima, partneriu, kolegomis bei spręsti problemas ir stiprinti pasitenkinimą, bendravimą ir pan.

padeda tėvams kurti ir įgyvendinti strategijas, padedančias įveikti stresą ir spręsti iššūkius, kylančius dėl vaikų auginimo, vystymosi, adaptacijos, jų palaikymo ir pan.

Profesinės veiklos sritys:

Asmenybės psichologija
Autogeninė treniruotė
Dailės terapija
Dialektinė elgesio terapija
Dėmesingu įsisąmoninimu grįsta kognityvinė terapija
Grupės terapija
Hipnoterapija

Į sprendimus orientuota terapija
Kognityvinė elgesio terapija
Pedagoginė psichologija
Pozityvioji psichoterapija
Priėmimo ir įsipareigojimo terapija
Psichofiziologija
Psichologijos istorija
Raidos psichologija

Šeimos psichologija
Socialinė psichologija
Sveikatos psichologija
Tarpasmeninė psichoterapija
Tarpkultūrinė psichologija
Žaidimų terapija

Išsilavinimas ir patirtis:

  • Hipnoterapija
    2017 - dabar
  • Kognityvinė elgesio terapija
    Lietuvos sveikatos mokslų universitetas | 2014 - 2017
  • Psichologija, magistro kvalifikacinis laipsnis
    Vytauto Didžiojo Universitetas | 2006 - 2008