Rimantė Ancelė

Psichologė | Psichodinaminės psichoterapijos kandidatė

Savo darbe laikausi nuostatos, jog egzistuoja pasąmonė ir vidinius įsitikinimus apie save, pasaulį bei santykius atsinešame iš ankstyvosios vaikystės. Šių įsitikinimų įsisąmoninimas padeda geriau suprasti savo dabartinę būseną, pasikartojančius sunkumus bei santykių modelius, padeda praplėsti savo suvokimą ir laisviau priimti sprendimus bei geriau jaustis. Leidimas sau priimti nemalonius išgyvenimus suteikia daugiau gyvybės jausmo, galimybę labiau įsitraukti į santykius ir džiaugtis gyvenimu.

Savo darbe laikausi LPaD etikos kodekso. Laikausi nuostatos, jog visi esame vertingi ir svarbūs, nepriklausomai nuo savo kultūrinio pagrindo, lytinės orientacijos ar rasės.

Apie mane

Bazinį psichologijos išsilavinimą įgijau Vilniaus universitete, rinkausi klinikinės psichologijos kryptį. Konsultavimo kelią pradėjau savanoriaudama Vaikų linijoje - teikiau paramą telefonu bei internetu įvairių sunkumų patiriantiems vaikams.

Studijų pabaigoje atlikau praktiką Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre, Valgymo sutrikimų skyriuje, po praktikos likau ten dirbti. Vėliau dirbau Krizių intervencijos skyriuje - dažniausiai teko susidurti su žmonėmis, išgyvenančiais įvairiais krizes - santykiuose, skyrybas, netektis, galvojančius apie savižudybę, netekusius artimųjų.

Pastaruoju metu praktikoje dažniausiai tenka susidurti su žmonėmis išgyvenančiais stiprų nerimą, depresiją, pasikartojančias panikos atakas, santykių problemas - sunku kurti artimą ryšį, kartojasi konfliktai, netenkina esami santykiai arba kyla klausimas, kaip juos apskritai palaikyti. Kreipiasi žmonės, turintys somatinių skundų, klausiantys ar tikrai (pvz.: nuolat skaudanti galva ar stipri įtampa kūne) gali būti susiję su jų psichologine būsena? Vis dažniau kreipiasi moterys, išgyvenančios sunkumus po gimdymo - liūdesį, nerimą, pasimetusios, dėl to, kas vyksta.

Psichoterapijos tikslas yra suprasti simptomą, su kuriuo žmogus ateina - kodėl jis atsirado? Ką jis reiškia jo gyvenimo kontekste? Kaip jo būsena susijusi su praeities išgyvenimas? Kokią naudą turi šis simptomas? Simptomas, kad ir koks jis bebūtų (nerimas, panikos ataka, depresija ir kt.) tai yra tarsi skambutis į duris, psichoterapija kviečia atidayti tas duris ir pasižiūrėti, kas yra už jų. 

Konsultavimo / terapijos sritys:

padeda suprasti sutrikimą ir konsultuoja dėl bent kelias savaites jaučiamos liūdnos ir dirglios nuotaikos bei energijos ir motyvacijos stokos; interesų susiaurėjimo ar patinkančios veiklos nebedžiuginimo; negalėjimo susikaupti bei priimti sprendimus; nemigos ar didelio poreikio miegoti; greitų kūno svorio pokyčių ir pan.

konsultuoja dėl: per didelio nerimo, nervingumo ar streso; jaučiamo diskomforto socialinėje aplinkoje (socialinis nerimas) ar staigių ir stiprių panikos atakų (panikos sutrikimas) ir pan.

konsultuoja šeimas ir moteris nėštumo metu ar po gimdymo, pogimdyminės depresijos, persileidimo ir kt. klausimais.

konsultuoja netekties ir gedėjimo klausimais ir padeda emociškai pasiruošti numatytai/ įvykusiai artimojo netekčiai.

konsultuoja dėl atsirandančio nerimo, streso, savikritikos ar atidėliojimo kylančio dėl per didelių išsikeltų sau lūkesčių ir neigiamo lyginimo savęs su kitais.

konsultuoja dėl pasireiškiančio staigaus pykčio ir pasipiktinimo protrūkių asmeniniame ir darbo aplinkoje; padeda ugdyti pykčio valdymą ir pan.

konsultuoja aukštos ir žemos savivertės klausimais; žemos savivertės asmenims padeda ugdyti pasitikėjimą savimi, didinti savęs vertinimą bei mažinti savikritiką ir pan.

konsultuoja klausimais, susijusiais su skyrybomis ir atsiskyrimu; įskaitant neištikimybės, išnaudojimo ar vaikų dalybos klausimais ir pan.

konsultuoja dėl nesveikų streso valdymo būdų (rūkymas, gėrimas, lošimas ir kt.) bei padeda stiprinti sveikus įgūdžius/įpročius valdant bei įveikiant stresą ir pan.

padeda išsiaiškinti norus ir poreikius santykiuose su draugais, šeima, partneriu, kolegomis bei spręsti problemas ir stiprinti pasitenkinimą, bendravimą ir pan.

padeda tėvams kurti ir įgyvendinti strategijas, padedančias įveikti stresą ir spręsti iššūkius, kylančius dėl vaikų auginimo, vystymosi, adaptacijos, jų palaikymo ir pan.

konsultuoja dėl valgymo sutrikimų, tokių kaip: anoreksija, bulimija, persivalgymas, kūno įvaizdžio vertinimas ir kt.; padeda kontroliuoti nesveikus valgymo įpročius, įsitikinimus bei elgesį ir pan.

Profesinės veiklos sritys:

Asmenybės psichologija
Klinikinė psichologija
Psichodinaminė psichoterapija